یکی از سردرد های قابل اهمیت در افراد بالای 50 سال سردرد ناشی از التهاب شریان گیجگاهی می باشد. این سردرد که آرتریت تمپورال نیز نامیده می شود در واقع یک واسکو لیت و التهاب عروق و یک نوع روماتیسم عروق می باشد که به صورت سردرد خود را نشان می دهد.سردرد در این افراد می تواند یک طرفه باشد و در ناحیه شقیقه متمرکز شود. البته گاهی شروع درد از ناحیه پس سری می باشد و حتی درد می تواند کل سر را درگیر کند. در لمس ̜ناحیه شقیقه مختصری متورم و دردناک می باشد . البته این علامت همیشه وجود ندارد. خاصیت درد می تواند ضرباندار یا فشارنده باشد و هم به صورت حاد و هم تحت حاد و حتی مزمن خود را نشان دهد.

علایم دیگری که باید در این نوع سردرد مورد توجه قرار گیرد درد های منتشر در مفاصل و عضلات می باشد که به آن پلی میالژیا روماتیکا گفته می شود. تاری دید در اثر گسترش التهاب به شریان خون رساننده چشمی می تواند رخ دهد و درصورت عدم درمان و کنترل به موقع التهاب منجر به کوری می شود.

بنابراین در افراد بالای سن 50 سال توجه به این بیماری نادر حایز اهمیت است . در برخورد با این بیماران حتما از تغییرات بینایی باید سوال شود.

اولین قدم انجام یک آزمایش خون ساده و چک کردن ایندکس التهابی خون می باشد.(شمارش سلولهای قرمز خون و میزان رسوب آنها ) این آزمایش در همه جا قابل انجام می باشد و در دسترس می باشد . البته باید توجه داشت در زمان وجود التهاب در خون طبق آزمایش به علل دیگر نیز باید فکر کرد. یعنی ممکن است این التهاب در اثر عفونت یا بیماری زمینه ای بالا رفته باشد و همچنین میزان افزایش عامل التهابی نیز حایز اهمیت است.

در سردرد افراد بالای 50 سال توجه به علایم هشدار مانند کاهش وزن ̜ کاهش اشتها و وجود کم خونی حایز اهمیت است.

در افراد بالای 50 سال با شروع سردرد جدید انجام ام آر آی و بررسی التهابی خون و بررسی وضعیت فشار خون و نیز انجام نوار مغزی توصیه می شود.

در صورت اثبات تشخیص سردرد ناشی از التهاب شریان گیجگاهی درمان ضد التهابی ( کورتیکواستروئید) توصیه می شود و پیگیری از نزدیک بیمار و شرایط جسمانی بیمار حایز اهمیت است. دوره درمان می تواند تا 2 سال به طول انجامد.